Yds Hazırlık Zamanlaması


YDS HAZIRLIKTA ZAMANLAMA

Yds hazırlıkta Zamanlamanın Önemi

1 –  Yds Hazırlık Dersi ( Birebir Özel Yds Hazırlık Dersi )
2 –  Yds Hazırlık Dersi ( 4 kişi Grup  Yds Hazırlık Dersi )

 Yds hazırlık zamanlaması,  YDS sınavına hazırlananlar için oldukça önemli bir konudur. Yds hazırlık zamanlaması sınavdan ne çok önce nede sınava çok yakın olmalıdır. Yds hazırlık zamanlaması alınacak derslerin sayısına göre YDS hocası tarafından düzenlenirse çok yararlı olur.

Yds hazırlık zamanlaması konusunda YDS ye hazırlanmak için çalışmaya başlayanların genellikle bir çok hatalar yaptıkları gözleniyor. YDS sınavına  hazırlanmak için çalışmalara  başlayanların ilk aşamada kendilerini tanımaları gerek hazırlık  çalışmalarında zamanlama hatası yapmamak için.

Öğrenci daha kendisini tanımadan sınav için Yds hazırlık zamanlaması  yapmaya başlayabiliyor. İlk etapta, öğrencinin seviyesini doğru olarak bilmesi gerek. Neden doğru olarak ifadesi burada kullanılıyor ?  Zira,  çoğu öğrenci sıradan her hangi bir İngilizce kursuna gider ve seviyesinin ölçülmesini ister. Bu tür sıradan kurslar seviye ölçümünde doğru bir karar veremez ve sonuçları doğru açıklayamaz.  Zira,  bu kurslarda seviye ölçmek demek, 100 tane gramer sorusunu sormak ve bunların yanıtlarına göre seviye belirlemek seviye ölçmek demektir. İşte zurnanın zırt ettiği delik burasıdır. Bu işin uzmanı olmayanlar bu işi bu kadar basit sanır ve baştan savma bir işlem ile işi hallettiklerini sanır.

Oysa, kazın ayağı öyle değildir. Seviye sınavı denilen ve öğrencinin seviyesini doğru olarak ölçen bir sınavda 100 tane gramer sorusu olmaz. Belki belli bir sayıda dil bilgisi  sorusu  elbette sınavda yer alır ama hepsi dil bilgisi sorusu değildir. Beraberinde, öğrencinin kelime haznesinin ne olduğunu anlamak için kelime ile ilgili sorular, okuduğunu anlayıp anlamadığını ölçmek açısından okuma parçası  ve soruları, eş anlamalı İngilizce cümleler, cümle  tamamlama ,ile ilgili sorular, küçük de olsa bir essay yazımı  hatta çok daha ciddi olanlarında dinleme bölümü bile vardır.

Bu seviyede ve türde bir seviye belirleme sınavı insanın gerçekten ne derecede İngilizce bildiğini tespit eder. Bu anlatılanlar daha Yds hazırlık zamanlaması konusunun ilk aşamasıdır. Seviyesini doğru ve tam olarak belirleyen ve öğrenen öğrencinin bundan sonra yapması gerekenler artık sahip olduğu İngilizce bilgisi ile uyumlu ve orantılı olması gerekir.

Bu bilgiye “ YDS sınav çözüm teknikleri “ adı verilir ki bu konuda  sınava girenlerin kesinlikle bilgisi olması lazım. Aksi halde sınavda çok büyük zorluk yaşanır. Bu teknikler de ancak uzman bir hoca tarafından bilinir ve öğretilir. İşte başka bir sorun daha. Peki bu  teknikleri bilen, gerçekten öğretebilen uzman bir hoca var mı tanıyor musunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir