Yds Teknikleri , Yds Taktikleri

 Yds Teknikleri Hakkında Bilgi , Yds Taktikleri Eğitimi

 Yds Teknikleri Hakkında Bilgiler, Yds Taktikleri Eğitimi Hakkında

1 –  Yds Özel Ders ( Bireysel Yds Özel Ders )
2 –  Yds Özel Ders ( 4 kişilik grup Yds Özel Ders )

 

Sınavda başarıya giden yol : Teknikler ve  Taktikler

YDS gramer sorularının  çözümünde özellikle bilinmesi gereken YDS teknikleri ve YDS  taktikleri vardır. Bu tarz YDS  sorularının çözümünde Time Clause denilen cümle yapıların; tek boşluk bırakılan bir sorunun hangi zaman olması gerektiğini; iki boşluk bırakılmış ama Time Clause yapısı karakteri taşımayan bir cümlenin yanıtlanmasında bu cümleye hangi tarzda  yaklaşılması ve cevaplanması gerektiği; It’s time ………….. veya this is the first time…………veya this is the best……………….. gibi kalıp halinde verilen cümlelerin cevabının seçiminde neler yapılması gerektiği; bazı kalıp cümlelere ikinci bir şahıs ( özne ) girdiğinde o cümlenin zamanının nasıl değiştiği ve cevabın ne olması gerektiği tüm bunlar bilinmesi gereken Yds Teknikleri , Yds Taktikleri içerir. Elbette ki YDS teknikleri ve  YDS taktikleri dediğimiz şey herkesin bildiği hiç kimsenin bilmediği bir bilgi değildir . Bunlar gramerle ilgili bilgilerin iyi bilinmesi ve ve hızlı bir şekilde kullanılması gereken şeylerdir. 

GRAMER BİLGİSİ 

CLOZE TEST : YDS sınavına son yıllarda eklenen bu soru tarzında yukarıda adı geçen  YDS tekniklerinin geçerliliği elbette vardır. Eğer bir ismin nasıl ve ne şekilde ilgeç zamirleri ile tanımlandığı biliniyorsa isimden sonra bırakılan boşluğa hangi ilgeç zamirinin geleceği hatta bu gelecek olan ifadenin kısaltılmış şekli bile kolaylıkla seçeneklerden bulanabilir. Bu Cloze Test denilen YDS sınav türünün sadece bir tanesidir Bunun gibi öğrenilen teknikler’le özellikle GRAMER YDS sorularında sadece seçeneklere bakarak soru hiç dikkate alınmadan doğru cevabı bulmak pekala mümkündür.


CÜMLE TAMAMLAMA : Cümle tamamlama YDS teknikleri de büyük miktarda gramer bilgisi ile ilgili bir konudur. Tamamlanması gereken cümlenin yani bize soru bazında verilen cümlenin zamanı (tense), şimdiki zaman (present form) yada geçmiş zaman (past form) şeklinde olması, cümlenin bağlaçlı olup olmaması..vs gibi faktörler bu tarz soru türlerinin halledilmesinde büyük rol oynar.

İNGİLİZCE – TÜRKÇE ÇEVİRİ:  Bu kısımdaki soruların çözümünde verilen cümlenin yüklemi , yüklemin etken yada edilgen bir cümleye ait olması , verilen cümle içerisindeki ufacık bir detay veren kelime yada ifadenin aranılan cümlede var olup olmaması çeviri cümlelerinin halledilmesinde yarar sağlar . Genelde herkes tarafından yapılabilen bu bölümle ilgili başka bir şey söyleme gereği yok.

TÜRKÇE – İNGİLİZCE ÇEVİRİ: Çeviri cümlelerinin çözümü için söylenecek tek şey İngilizce-Türkçe çeviri cümlelerinde yukarıda bahsi geçen YDS tekniklerinin aynısını yapmak bu konuda ki en akılcı yol olur.

 PARAGRAF TAMAMLAMA : Bu bölümde yer alan  soruların çözümü için cümle tamamlamada kullanılan YDS tekniklerinin aynısı kullanabileceği gibi boşluğa gelecek olan cümlenin boşluktan önceki yada sonraki cümleye uygun olup olmadığını bilmek faydalıdır

BÜTÜNLÜĞÜ BOZAN CÜMLE:  Bu aşamada verilen cümleler arasında hangi cümlenin diğer cümlelerle uyumsuz olduğunu anlamak için en ideal yöntem , verilen cümlelerde bahsedilen ana konunun ne olduğunu anlayabilecek kadar cümleleri okuyup anlamaktır. Bu bilgiden yoksun olanların verilen cümleler arasında özne ve nesne eşliğine dikkat etmelerinde ( püf noktaları ) fayda var.

 KARŞILIKLI KONUŞMALAR:  Karşılıklı konuşma ( Dialoque )  tarzında verilen  soruların çözümünde tamamlanması için bırakılan boşluktan önceki cümlenin karakteri yani soru cümlesi olup olmaması……..vs gibi durumlar boşluğa gelecek olan cümleyi veya ifadeyi bulmakta (Püf noktası ) çok etkendir.

OKUMA PARÇALARI : Sınavın temelini oluşturan ve sınavın gerçek hedefinin ne
olduğunu en iyi anlatan, sınava girenlerin en çok zorluk çektiği  YDS sınav soruları bu bölümde yer alır. Bu soruların çözümü için temel ilke çok sağlam bir gramer bilgisine ve akademik seviyede olabildiğince çok kelime bilgisine sahip olmaktır.

YDS sorularının çözüm teknikleri sorulan sorularla doğru orantılıdır. Ne çeşit bir soruda sorulan soru ile paragraftan ayrıntı ile ilgili bilgi istendiği ; ne çeşit bir soru ile paragrafın ana fikrinin istendiğini anlamak ve paragraflarda ana fikirlerin Main Idea ) nerede bulunduğunu bilmek çok önemlidir ve YDS sınavının püf noktalarıdır. Özellikle daha önceki İngilizce eğitimlerinde essay yazmayı öğrenenlerin bu teknikleri anlaması daha kolaydır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir