0

Yds | YDS puanının geçerlilik süresi olmayacak | Yds Sınavı

”Mevcut KPDS ve ÜDS’nin geçerlilikleri devam edecek ve yeni gelenler YDS’ye girecek. Bu yıl yapacağımız YDS’nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını sağlayacağız”

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali  Demir, Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı’nın (YDS) belirli bir geçerlilik  süresi olmadığını belirterek, ”Sürekli geçerli olacak. Ancak kurumlar kendi  istekleri doğrultusunda süre tanımlayabilir” dedi.
 
Demir,  ÖSYM’nin önceki yıllarda Kamu  Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası  Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) yaptığını; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)  içinde, pek çok kamu kurumu sınavlarında ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş  Sınavı’nda (TUS) da yabancı dil testi olduğunu hatırlattı.
 
Bu sınavları daha nitelikli hale getirmek amacıyla YDS adıyla  birleştirerek yılda 2 kez yapacaklarını dile getiren Demir, ilk sınavın 7  Nisan’da olacağını, ikinci sınavın ise Ekim ayı içerisinde yapılmasının  planlandığını belirtti.
 
YDS’nin 23 dilde gerçekleştirileceğini ifade eden Demir, sınavın Almanca,  Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça için yılda 2 kez, bunun dışındaki diller  için her yıl ilkbahar döneminde yapılacağını söyledi.
 
ÖSYM’nin geçen yıl Eylül ayında 2 milyon 850 bin adayı sınava aldığını  anımsatan Demir, KPDS ve ÜDS’de aday sayısı toplam 300 bine ulaşsa bile bunun  kendileri için sorun yaratmayacağını bildirdi.
 
KPDS ve ÜDS’nin geçerliliğinin devam edeceğini dile getiren Demir,  ”Mevcut KPDS ve ÜDS’nin geçerlilikleri devam edecek ve yeni gelenler YDS’ye  girecek. Bu yıl yapacağımız YDS’nin, KPDS ve ÜDS ile eşdeğerlilikte olmasını  sağlayacağız. Dolayısıyla bu sınava geçişte bir sorun olmayacaktır” diye  konuştu.
 
Soru sayısı, süre ve içerikle ilgili çalışma yaptıklarını ifade eden  Demir, YDS’nin her iki sınavın özelliklerini ortaya koyacağını vurguladı.
         
Elektronik ortamda sınav için çalışmalara başladık
YDS ile yabancı dil seviye belirleme sınavlarını daha nitelikli yerlere  taşımayı amaçladıklarını dile getiren Demir, ”Bunu geçiş dönemi olarak  düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ÖSYM’ye ait bir ’sesli soru-sesli cevap’,  ’görüntülü soru- sesli cevap’ şeklinde elektronik ortamda yapılacak sınav için  çalışmalara başladık. Oraya taşımak istediğimiz için bu birleştirmeyi, güç  toplamayı organize ettik” şeklinde konuştu.
 
YDS’nin belirli bir geçerlilik süresi olmadığını, sürekli geçerli  olacağını ifade eden Demir, ”Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda süre  tanımlayabilir. Yabancı dil tazminatı için süre yine KPDS’de olduğu gibi 5 yıl”  dedi.
 
ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan yabancı dil eşdeğerlikleri  tablolarının YDS için de geçerli olacağının altını çizen Demir, ”YDS, KPDS gibi  tek bir alanda yapılacak. Ancak soru içerikleri tabii ki sağlık bilimleri, fen  bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacak. ÜDS’de yaptığımız gibi  bir sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri testi hazırlamayacağız.  Zaten son 2 yılda yaptığımız ÜDS’lerde de yüzde 50’ye varan kısmı ortak  sorulardı” ifadelerini kullandı.
         
”Endişeye gerek yok”
Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda ise adayların YDS puanlarının yeterli seviyede  olması halinde tercih yapabileceklerini belirten Demir, yeterli puanı alamamaları  halinde TUS’ta başarılı olsalar bile tercih yapamayacaklarını kaydetti.
 
Devlet Personel Başkanlığı ile protokol hazırlamak üzere olduklarını  bildiren Demir, adayların KPSS puanının YDS puanı dikkate alınarak hesaplanmasını  istediklerini belirtti.
 
YDS, KPDS ve ÜDS’nin ortak özelliklerini taşıyan bir sınav olacağı için  bu sınava girecek adayların bilgi seviyesi veya çalışma tarzı şeklinde bir  mağduriyetleri olmayacağının altını çizen Demir, ”Burada endişeye gerek yok.  Adaylar aynen KPDS veya ÜDS’ye hazırlanır gibi bu sınava hazırlandıklarında  sınavı sorunsuz başaracaklardır. Zaten önümüzdeki günlerde bu sınavın içeriğini  yansıtan ve örnek sorularla diğerlerinden farklı olmadığını ortaya koyan bir  duyurumuz olacak” diye konuştu.
         
”Adaylardan LYS-5 dışında bir sınava girmelerini istemiyoruz”
Lisans Yerleştirme Sınavı’ndaki (LYS), yabancı dil testi olan LYS-5’in  kapsamının farklı olduğuna dikkati çeken Demir, ”LYS 1-2-3 gibi LYS-5’i de  adaylara vereceğiz ve üniversite yerleştirmelerinde LYS-5’i esas alacağız.  Adaylardan LYS-5 dışında bir sınava girmelerini istemiyoruz” dedi.Milliyet gazetesinden Alıntı – Eğitim

YDS puanının geçerlilik süresi olmayacak | Yds Sınavı

Written by

Fusce nec orci non enim luctus pulvinar. Fusce tincidunt orci in neque pretium semper. Donec erat turpis, adipiscing et euismod a, blandit sed purus. Vivamus mauris neque, molestie sed malesuada vitae, pretium ut purus. Donec quis diam augue, ac sodales mi.

No Comments Yet.

Leave a reply