Yds Özel Ders Sektöründe Çekişme

Yds Özel Ders Sektöründe Çatışma 

1 –  Yds Özel Ders ( Birebir – Yds Özel Ders )
2 –  Yds Özel Ders ( 4 kişilik Gruplarla – Yds Özel Ders )

YDS özel ders sektörü’nde YDS özel ders verenler giderek arttı ve bir YDS özel ders sektörü  ortaya çıktı. Arada inanılmaz bir biçimde sürüp giden bir rekabet ve çekişme var. Ama bu rekabet ve çekişme bir birini tanıyan insanlar arasında olan bir durum değil. Hiç kimse bir birini tanımıyor ama  bir rekabetin ve bir çekemezlik durumunun olduğu apaçık ortada. YDS, bir çok insanın girmek ve başarmak zorunda olduğu bir sınav. Ülkemizde belirli bazı yerlere gelmek açısından yani kariyer için yada diğer bazı nedenlerden ötürü başarılması zorunlu bir sınav. Talibi de çok. Bu kadar çok talibi olan YDS sınavına hazırlanmak isteyenler içinde elbette bir çok YDS kursu yada YDS özel ders hocaları ortada cirit atıyor. Herkes pastadan pay kapmak ve nemalanmak istiyor ama ülkemizde sanki yerleşmiş ve gelenek haline gelmiş gibi olan, hiç bir şey bilmediği halde, bir şey biliyormuş gibi davranan insanlar, bu durumdan yararlanmak için YDS hocası yada  YDS dersleri veren kurumlar havasına bürünüyor ve işin cılkını çıkarıyor. Bu durum da ister istemez YDS sınav alanında YDS dersi vermek isteyenlerin arasında bir sektör doğuruyor.

YDS özel ders sektörü’nde YDS özel dersleri vermek çok büyük bir birikim ve deneyim isteyen bir eğitim dalı ve alanı. Bu nedenle bu tür bir eğitimi vermek isteyenlerin İngilizce bilgi konusunda uzmanlaşmış yıllarca eğitimler,  dersler vermiş ve öğrenciler yetiştirmiş hocalardan oluşması gerek. Ama, uygulamada bu böyle değil. YDS dersi verecek bilgi ve beceriye sahip olmayan bir çok insan bu dersin  hocası olduğunu ileri sürdüğü gibi, bu tür insanları ne yazık ki YDS sınavı hazırlık  kursu adı altında faaliyet gösteren kurumlarda çalıştırıyor. Nedeni, bu tür insanların çok düşük ücretlerle çalışmayı kabul etmesi. İyi de, bu kurumlara gelen, inanan ve ders alan insanlar ne olacak. Yazık değil mi. Bu insanların kaybolan  yıllarına, harcadıkları paralara yazık değil mi. Bir çoğu, üstelik büyük bir olasılıklı tüm maddi olanaklarından, günlük kişisel yaşamlarından veya geçim için kazandıkları gelirlerinden keserek bu ücretleri ödüyor.

Yds Özel Ders SektörüYDS özel ders piyasasında bu tür bir YDS özel ders sektörü’nün oluşması aslında gerçek koşullarda değerli ve önemli ama bu sektörün bu işi bilen kurum yada özel derslerde , hocalar arasında oluşması gerekir. Bu tür bir oluşum doğal ve normaldir. Ama işe, iş bilmeyenlerin katılmaması koşulu ile. YDS dersi yada özel dersi vermeye yetkisi bırakın yetkiyi bilgisi olmayanların bu sektörden uzaklaştırılması gerekir. Ellerinde siyah çantalarla, üniversite, üniversite gezen ve YDS dersi verdiğini söyleyen bir çok insan var. Bu insanlara kanmayın. Gerçek bir bu ders hocası bunu asla yapmaz. Hele üniversite mensuplarının bunlara inanarak YDS dersi  almaları insanın tüylerini diken diken ediyor. Nasıl kanarlar bu tür insanlara bu kadar yıl eğitim almış almış insanlar, aklın kabul edebileceği bir olay değil.

Leave a Comment