Yds İçin Öneriler ve Çözümler

Yds İçin Öneriler Demeti

1 –  Yds Özel Ders Merkezi ( Bireysel – Yds Özel Ders )
2 –  Yds Özel Ders Merkezi ( 4 kişi Grup – Yds Özel Ders )

Yds İçin ÖnerilerYds İçin Öneriler yapıldıkça ve Yds sınavına girecek olanlar  Yds İçin Önerileri dinledikçe kafalar karışıyor. Bu nedenle  Yds İçin Önerileri dinlemek sakıncalı.  Evet, YDS sınavının imtihan mantığı  çoğumuzun gözünde olduğundan fazla büyütüldüğü, uykularımızı kaçıracak derece korkuttuğu bir gerçek ve adeta bir öcü oldu diyebiliriz. Çoğu vakit insan; Zaman zaman sınavı anımsayarak YDS imtihan komitesinin maksadının adayların geçebilmesi için değilde , geçememesi için bu soruları hazırladıkları herkesin aklına geliyor ve bu düşünceyi insanlar aklından pek atamıyor . O ipe sapa gelmez  kelimeler, ne olduğu tartışılacak dil bilgisi kuralları, bir türlü bitmek bilmeyen uzun ve güç okuma parçaları, karmaşık yapıdaki soru tipleri insanı bunaltmakla kalmıyor onu yaşamından bezdiriyor. Hele bir de cevabın bir türlü anlaşılamadığı cloze testler yok mu? Onlar zaten tam bir baş belası.

Peki, bu durumda Yds İçin Öneriler ne olmalı? Durum gerçekten de üstesinden gelinemeyecek kadar vahim mi? Herkes tarafından kabul gören YDS  sınavı verilmez fikrini kabul edip ; “bu imtihan geçilebilecek bir imtihan değil”, “bu sistemde başarılı olmak ihtimal dışı ” diyerek pes etmek, çalışmayı bütün bütün terk etmek ve kaderine razı olup hedef küçültmek mi yapmamız gereken? Meslek yaşamına  ilk adımları attığımızda sahip olduğumuz bütün ideallerimizin bir bu imtihana takılıp kalmasına izin verme  mi doğru olan? Cevap net: Kesinlikle “hayır.”
Evet ne yazık ki YDS sınavının  güç bir imtihan olduğu doğrudur; ancak geçilmesi imkansız bir imtihan olduğu düşüncesi kesinlikle hatadır. Şimdi hepinizin bunun nasıl olacağını sorduğunuzu duyuyor gibiyim. Size imtihana çalışırken izlenmesi gereken Yds İçin Öneriler  hakkında 10 tür öneri sunacağız:

 


1. Kesinlikle pozitif düşünün. Sınavı geçeceğinize inanın. Sizinle aynı koşullarda olup YDS imtihanını geçen başka insanları düşünün ve onlar başardıysa ben de başarırım şeklinde kendinizi olaya ısındırın 

2. Kısa sürede çok şey öğrenmektense, çalışmanızı uzun bir döneme yayın. Unutmayın ki her şeyi kısa sürede öğreneceğim demek boş bir düştür. İngiltere’de doğan bir bebek on beş senede ancak kendini ifade edebilecek dil yetisini kazanıyor. Eminim ki on beşindeki  o çocuk bizim bu YDS sınavına  girse çok iyimser bir tahminle 60’ın üstünde not alamayacaktır. Ben on beş sene çalışın demiyorum fakat en azından on beş ay disiplinli bir çalışma programı uygulayın. Tabii YDS  uzmanı kişilerle çalışmak size vakit kazandırabilir.

3. Yds İçin Önerilerimden diğeri, her gün belirli sayıda kelime ezberlemeyi hedefleyin (20’yi aşmamalı). Ve öğrendiğiniz kelimeleri kelime defterinize ekleyip onları düzenli aralıklarla tekrar edin. Unutmayın aynı kelimeyi 5 defa unutup hatırlamadıkça o kelimeyi ezberlemiş sayılmazsınız. Aynı kelimeyi işitirseniz, okursanız ve kullanırsanız o kelimeyi hafızanıza uzun süreliğine yazmış olursunuz.

4. Gramer konuları hep birbirleriyle ilişkilidir. “Ben tenseleri öğreneyim de modallar o kadar mühim değil.” düşüncesi çok hatalıdır.; çünkü aynı iade içerisinde   hem tense, hem modal, hem passive, hem de noun clause yapılarının olabileceğini unutmayın. “It is said that the robber must have been arrested by the police.” ifadesinde  olduğu gibi.

5. YDS okuma parçalarını çözerken bütüne varım metodunu uygulayın. Okuma parçaları vasati  8 ifadeden oluşmaktadır. Her bir ifadeyi tek başına ele alıp onu analiz etmeye çalışın. Bir ifade de if clause, birinde noun clause, diğerinde de relative clause vs. gibi bir dil bilgisi konusu olacağından dil bilgisi olan hakimiyetiniz okuduğunuzu kavramak konusunda size daha çok faydalı olacaktır.

 6. Dile  bir gün çalışmamak bir hafta çalışmamak kadar, bir hafta çalışmamak bir ay çalışmamak kadar, bir ay çalışmamak da bir sene çalışmamak kadar kişiyi o dile  yabancılaştırır. Bu yüzden az da olsa devamlı çalışmak çok mühimdir.

7. İngilizce ile alakalı hayat la ilgili bilgi ve tecrübelerimizi giderek  çoğaltmak önemlidir. En azından YDS imtihanına kadar  İngilizce yiyerek İngilizce kusmalı hatta rüyalarımızda bile İngilizce çalışmalıyız ve diyaloglarımız İngilizce ile alakalı olmalı. Kelime listelerini duvara asmak, yabancı dilde film izlemek, yabancı müzik dinlemek, dış kaynaklı haber okumak gibi aktiviteler İngilizce ile aramızda bulunan duvarları kaldırmakta önemli rol oynayacaktır.

8. Piyasada nasıl yüzüleceğini anlatan çok enfes kitaplar vardır ya da gitarın nasıl çalınacağı ile alakalı müthiş kaynaklar sayabilirsiniz.. Ama havuza girip kulaç atmadan yüzmeyi öğrenen veya parmağını aşındırıncaya kadar pratik yapmadan gitar çalabilen hiç olmamıştır ; olmayacaktır da. Aynen öyle de soru çözmeden YDS sınavını geçmeyi düşünmek düşten öteye geçemez ve düşünülmesi bile hatadır. . Sınava kadar her gün düzenli aralıklarla soru çözmek inanılmaz  derecede  mühimdir.

9. YDS deneme imtihanı yapmadan imtihana girmek tüp olmadan denize dalmaktan farksız bir durumdur. Unutmayın imtihanda başarılı olmanın 5 esas koşulu varsa bunlardan sadece bir teki o konuda bilgi sahibi olmayı gerektirir. Sınav anında dinç olmak, gergin olmamak, imtihan evvelinde iyi bir hazırlık dönemi geçirmek vs. gibi etmenler başarıyı etkileyen unsurlardır. Bir yerde 3 saat oturmak bile büyük bir sorunken, imtihanda 3 saat boyunca sorularla uğraşmak ve doğruyu bulmak çok daha güç olsa gerekir. İşte imtihan evvelinde sık aralıklarla yapılacak deney imtihanları bizi imtihana alıştıracak ve çok daha iyi performans göstermemize olanak sağlayacaktır.

10. Yds İçin Önerilerimden biri, insan en iyi denemeler yapmak sureti ile  öğrenir. Deneme yaparak  öğrenenler arasında da hata yaparak öğrenenler çok daha iyi öğrenirler. Bundan şu anlaşılıyor ki YDS evvelsi hazırlık döneminde en kalıcı öğrenmeyi yaptığımız hatalardan elde ederiz. Dolayısıyla deney imtihanlarında ya da testlerde yaptığımız hatalar üzerinde ayrıntılı bir şekilde  düşünerek eksikliklerimizi gidermeye çalışmalıyız. Eğer hatadan ders çıkarırsak hata, hata olmaktan çıkar bir öğretmen gibi olur.