Yds DersiYDS DERSİ , GEREKLİ VE YETERLİ Mİ ?

Yds Dersi, Hakkında Bilgi

1 – Yds Dersi  ( Birebir Özel Yds Dersi )
2 – Yds Dersi (4 Kişiden Oluşturulan Gruplara Yds Dersi )

1 – YDS DERSİ ( BİREBİR ÖZEL YDS DERSİ ):YDS dersi sahasındaki YDS dersi uygulanan merkezimizde kurulan ve YDS dersi platformunda hazırlanan YDS dersi etkinlikleri kapsamında, YDS dersi olarak gerçekleştirilen YDS dersi kategorisinde, kesin sonuç almak hedefi ile birebir yapılan özel  YDS dersi uygulamalarında , taşıdığı özelliklerle ve içeriğinde bulunan özel YDS dersi alacak kişiye uygulanacak kişiye özel ve özgü  YDS sınav teknikleri ve taktikleri ile yoğrulmuş ve öğrencinin YDS sınav sonuçlarını olumlu bir biçimde direk olarak etkileyecek, benzerlerinden çok daha değişik ve farklı özellikleri nedeni ile öğrencide kısa bir sürede çok büyük gelişmeler yaratacak özelliklere sahip olan bu YDS programı birebir olarak özel  YDS dersi almak isteyen öğrenciye, YDS derslerinin işleneceği zamanı belirleme önceliği tanınır.  YDS dersi platformunda yapılan YDS dersi seminerlerinde öğrencinin almak istediği nota ve bilgisine bağlı olarak kaç derslik bir YDS dersi programının  uygulanması gerektiğine karar verildikten sonra, öğrenciye ” kişiye özel ve özgü YDS dersi programı ” uygulaması başlatılır.

2 – YDS  DERSİ ( 4 Kişiden oluşturulan gruplarla YDS DERSİ ) :
 YDS dersi ana ünitelerinde yer verilen ve YDS dersi departmanlarında gerçekleştirilen, YDS dersi panellerindeki  YDS dersi için verilen öğretimlerde,  toplu YDS dersi almayı seçen öğrenciler için uygulanmakta olan  YDS dersi sürecinde öğrenciler, yararları tartışma konusu olan kalabalık gruplarla yapılan YDS ders programlarına katılmak istemeyen ama yinede düzenli, güvenilir, kaliteli ve nitelikli YDS derslerinin verildiği ama fiyat açısından  uygun olan, derslerin işlenişi sürecinde onlara içeriklerinde yer verilen bilgilerle ve sistemlerle yararlı olabilecek YDS dersi programlarının  uygulandığı  toplu YDS derslerine katılmak ve amaçlarına birebir uyan dersler almak istediklerinde bu durum  kendileri açısından çok yararlı olur.

YDS dersi kampüslerinde mevcut YDS dersi seanslarında ki YDS dersi eğitim bölümlerinde, toplu YDS dersi almanın daha yararlı olduğuna inananlar için tatbik edilen YDS dersi hakkında ki öğretilerde bu öğrenciler  seviyeleri bir birine  çok yakın seçilen 4 öğrenciden oluşturulan gruplarda yer alarak, birebir özel YDS dersi nitelik ve özelliklerini taşıyan bir YDS dersi programı ile ders alarak da  sınavda başarılı olabilirler. Grupların 4 kişi gibi  bu  dersler için  en ideal grup sayısı olması size bu olanağı getirir. İstenilen kalite ve özelliklerde  YDS dersi alınır.

YDS DERSİ , GEREKLİ VE YETERLİ Mİ ?

YDSdenilince ülkede akla gelen ilk şey eğitim açısından bilinen sınavın YDS si değil. Çok ilginç bir benzetme olmuş. Bu kelime  aynı zamanda ülkede yapılan bir bot markası. Zaman, zaman yazılan yazılar için bir resim arandığında, eğitim ile ilgili olan bu kelimeden   önce, bot markası olan YDS nin logo ve resimleri insanın karşısına çıkıyor. Bu nedenle de yazılar için doğru dürüst bir resim bulunması güç oluyor. Neyse, biz bilinen kelimemiz ile ilgili yazımıza dönelim.

Bu ülkede bu tür bir sınav gerçekten gerekli mi acaba ? Bir  inceleyelim. YDS sınavı devletin yaptığı bir takım tasarruflarda geçerli olan ve işe yarayan bir sınav. Mesela, üniversite bitiren ve üniversitede araştırma görevlisi olmak ve akademik kariyer yapmak isteyenlerin, devlet kadrolarında yer alan ve terfi ederek maaşına zam almak isteyenlerin yada devlete iş için baş vuranların devlet kademelerinde YDS sınavından aldığı not ile iyi bir yer kapmaya çalışanların girdiği, uğraştığı ve sadece İngilizce bir metni okuduğunda  anlayabilen insanları oluşturan bir sınav.

Kaliteli insan kaynaklarının oluşması açısından İngilizce  bilen insanların yetiştirilmek istenmesi anlaşılabilir bir olguda, YDS  sınavı bu işi çözer mi ve yeterli mi  işte bu tartışılır. YDS sınavını   kazanarak araştırma görevlisi  olmuş ve kademeleri aşarak doçentliğe kadar ilk kazandığı  puanlar ile gelen bir doçent düşünelim. Şimdi bu doçent mesleği ile tüm yazıları okur anlar ve hatta Türkçeye de çevirir. Bu doçent alanı ile ilgili olarak yurt dışına bir toplantıya veya bir seminere konuşmacı yada dinleyici olarak davet edilse olabilecekleri düşünebiliyor musunuz ? Dinleyici olarak davet edilse diyelim ki kulaklıkları takarak tercüman aracılığı ile yapılan  konuşmayı dinledi ve anladı ama anlatılanlar ile yada kendi alanı ile kafasında var olan bir şüpheyi aydınlatmak için konuşmacıya bir soru sormak isterse ne yapacak. Çünkü o, sadece YDS sınavını kazanarak  oralara geldi. YDS sınavında  konuşma yok. Şayet o vakte kadar kendi çabaları ile YDS dersi alarak böyle bir gelişim yaşamadı ise, soruyu nasıl soracak.

Şayet kendi alanı ile ilgili olarak bir akademik yazı yazmak istese yazabilecek mi acaba ? Çünkü, bu  sınavda yazma da yok. Duyar gibiyim. İnternette bir sürü program var bu tür yazıları kontrol eden ve düzelten. Siz o düzeltilen yazıları hiç gördünüz mü ? Sizin yazınızı düzelttikten sonra, orada yazılan yazı sizin olmaktan çıkar ve o yazıyı okuyarak anlayamazsınız. Bu nedenle  YDS  sınavı gerekli mi diye yazıya başladık.

Görüldüğü kadarı ile, YDS sınavı tek başına pek geçerli değil. işe yarıyor ama tam olarak değil. Bu nedenle Türkiye ye özgü, bizim koşullarımıza ve kültürümüze uygun IELTS gibi benzer bir sınav gerek.