Çocukluktan İngilizceÇOCUKLUKTAN İNGİLİZCE BAŞLAMALI

Çocukluktan İngilizce Başlamalı ve Gelişmeli

 

Ülkemizde yabancı dil eğitimi daha çocukluktan başlamalı ve yaş ilerledikçe çocuk büyüdükçe o nispette de gelişmeli ve çocuğun yaşına uygun bir gelişme ile daha o yaşlarda ileride eğitim hayatında nelerle karşılaşacağı düşünülerek on göre eğitim verilmeli ve o paralelde gelişmeler sürdürülmeli. Ülkemizde şeklinde konuya girerek söyleyecek şeylerimiz olduğu anlaşılır. Neden ülkemizde. Çünkü dünyanın diğer ülkelerinde bizde olduğu kadar çok dil  sınavı olduğunu sanmıyorum da ondan. Bu bir kanaat bir düşünce. Bilimsel bir veri değil. Ama hiç bir dünya ülkesinde devlet kadrolarında çalışanların yükselmeleri için başka daha sorumlu bir makama geçmeleri için çalışanlardan  bir sınav girmeleri ve belli bir seviyede dil bildiğini kanıtlamaları beklenmez ve istenmez.

DİĞER ÜLKELERDE DURUM

Diğer ülkelerde insanlar bitirdikleri veya mezun oldukları okullardan diploma aldıklarında onların eğitim durumları belli ve sabittir. yani, falanca okuldan mezun olan birinin seviyesi şudur gibi bir kıstas bir ölçü vardır ve bu o okuldan mezun olan herkes için geçerlidir. Yani, o ülkelerde hiç kimseye sen bu işe başlayacaksın yada çalışmak istiyorsun ama İngilizce seviyen  nasıl bir anlayalım . Devletin sınavına girin ve en az şu notu alın . O zaman işi alabilirsiniz denmez. Böyle bir pozisyon, durum, hal, vaziyet oralarda yok

ANNE ve  BABALARIN İNGİLİZCEYE BAKIŞI

Bu nedenle çocukluktan başlıklı  yazı yazma gereği duyuldu. Ülkemiz koşullarında bu tür uyarıcı bir yazıya gereksinim var gibi geldi. Ama burada en önemli nokta şu galiba. Çocukların ileride eğitim hayatı boyunca ne tür yabancı dil  engellerle karşılaşacağını bilen ve ön gören anne ve babalar gerekli gibi. Üniversiteden mezun olan bir çocuğun akademik kariyer yapabilmesi yada devlet kadrolarında iyi bir iş edinebilmesi için Dil Sınavı veya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devreye sokulan eski ÜDS benzeri yeni Yök Dil Sınavı gibi sınavlara girmesi ve başarması gerektiğini bilen kaç aile, anne ve baba var acaba bu ülkede. Ancak bu durumlarla karşılaşacağı bilinen bir çocuk, çocukluktan itibaren bu  dile yatkın ve yakın eğitilir ve de bunu ailenin bilmesi gerekir. Bu tür yetişmiş, eğitimli kültürlü yaşamı ve yaşamanın gerekli koşullarını bilen kaç anne ve baba yada aile var ülkemizde düşünmek gerek.

SON SÖZ VE UYARI

Son sözler olarak denilebilir ki, ülke eğitim politikasının ya yeniden düzenlenmesi yada çok radikal önlemlerin alınması gerek. Ama umutluyum zira, geçmişte yabancı dil  ile ilgili yapılan hatalardan Milli Eğitim Bakanlığı yavaş ta olsa geri dönmeye başladı.

4. Sınıflardan itibaren yabancı dil  derslerinin başlaması yada 5. sınıfların dil hazırlık sınıfı olarak düşünülmesi gibi uygulamalar umut verici ama başka bir sorun ortaya çıkabilir zaten var olan, öğretmenler. Dil  öğretmeyi bilen öğretmen gerek okullara. Sıradan öğretmen değil. Yani İngilizce bilen değil, bildiği  dili aktarabilen öğretmen gerekli.